Neden 451 Derece?

İsmimizin kökeni Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451 romanına dayanıyor. Bradbury 1951’de ilk defa basılan bilim kurgu romanında baskıcı bir gelecek toplumunda edebiyatın nasıl yaşayabileceğini anlatıyordu.

Eser, teknolojinin çok ilerlediği, her şeyin yanmaz malzemeden yapıldığı ve itfaiye teşkilatlarının sadece kitap yakmak ile görevli olduğu bir dünyayı anlatıyor. Bu dünyada insanları düşünmeye ve mutsuzluğa sevk ettiği için kitap okumak, bulundurmak yasak. İnsanlar kitap okuduğundan şüphelendikleri kişileri ihbar ediyor ve itfaiye de baskınlarda topladıkları kitapları yakıyorlar. Devletin kitap okumaya alternatif olarak sunduğu tek şey ise televizyon şovları.

Roman, böyle bir dünyada bir grup kitap sevdalısının kendilerince buldukları çözüme odaklanıyor, insan-kitap olgusunu ortaya atıyor. Ray Bradbury’nin eseri adını kağıdın 451 Fahrenheit’ta tutuşmasından alıyor.

Fahrenheit 451 romanı, aynı zamanda Fransız yönetmen Francois Truffaut tarafından sinemaya uyarlandı ve film Türkiye’de “Değişen Dünyanın İnsanları” ismiyle gösterime girdi